Wójta Radtkego 23 Gdynia ul. Wójta Radtkego 23
81-351 Gdynia
tel: 58 620 88 39
zlobekniezapominajka@wp.pl
Filia Pogórze Porębskiego 21 Gdyniaul. Porębskiego 21
81-185 Gdynia
tel: 58 622 23 76
zlobekpogorze@wp.pl
Filia Dąbrowa Porębskiego 21 Gdyniaul. Wiczlińska 33
81-578 Gdynia
tel: 502 919 017
zlobekdabrowa@wp.pl
   
Jeśli dziecko żyje w atmosferze krytyki,uczy się potępiać.
Jeśli dziecko doświadcza wrogości, uczy się walczyć.
Jeśli dziecko musi znosić kpiny, uczy się nieśmiałości.
Jeśli dziecko jest zawstydzone, uczy się poczucia winy.
Jeśli dziecko żyje w atmosferze zachęty, uczy się ufności.
Jeśli dziecko jest akceptowane i chwalone, uczy się doceniać innych.
Jeśli dziecko żyje w atmosferze uczciwości, uczy się sprawiedliwości.
Jeśli dziecko żyje w poczuciu bezpieczeństwa, uczy się ufności.
Jeśli dziecko żyje w atmosferze aprobaty, uczy się lubić siebie.
Jeśli dziecko żyje w atmosferze akceptacji i przyjaźni, uczy się tego, jak znaleźć miłość.

Adaptacja

 

ADAPTACJA SIEBIE I DZIECKA DO POBYTU W ŻŁOBKU

Wrzesień jest miesiącem adaptacyjnym. Niektóre dzieci, podobnie jak dorośli, radzą sobie z nową sytuacją łatwiej i szybciej, inne potrzebują na to więcej czasu.

 

Pierwsze tygodnie w żłobku są dla malucha bardzo trudnym doświadczeniem. Samo rozstanie z domem jest dla niego dużym stresem. Okres adaptacji wiąże się z przystosowaniem do zupełnie nowych warunków i trybu życia, którego dziecko wcześniej nie znało. W związku z tym mogą nastąpić zmiany psychospołeczne i fizjologiczne, tj.:
 

- zaburzenia snu (długi sen po powrocie do domu bądź nagłe zrywanie się, płacz w nocy)
- zaburzenia łaknienia (brak apetytu, wymioty)
- zaburzenia wydalania (moczenie)
- zaburzenia sfery emocjonalnej (płacz, lęki, niepokój)
- zaburzenia kontaktów społecznych (agresja, negatywizm)
- zaburzenia aktywności (nadmierna ruchliwość, brak zainteresowania otoczeniem).

 

Nowe, nieznane dla dziecka otoczenie może być dla niego źródłem stresu. Pozostawione na kilka godzin w obcym środowisku czuje się porzucone i nieszczęśliwe. Podczas rozstań reaguje płaczem i niepokojem. Tak reaguje większość dzieci. Tego typu reakcje mogą trwać nawet kilka tygodni. Aby ułatwić dziecku przejście trudnego okresu w sposób jak najbardziej łagodny przedstawiamy państwu kilka rad ,a więc…

 

 

 

Droga Mamo, Drogi Tato:

  1. Nigdy nie wychodź bez pożegnania. Zawsze- nawet podczas dni adaptacyjnych- podejdź do dziecka, uklęknij, powiedz, że wychodzisz do pracy i wrócisz na przykład po obiedzie czy po drzemce, ucałuj i przytul, pomachaj. Ma to być czułe , ale zdecydowane pożegnanie. Dziecko musi wiedzieć, że nie znikasz nagle. Może wtedy wpaść w panikę ze strachu, że już nie wrócisz.2.Nie mów dziecku, że wrócisz za chwilę, gdy tak na prawdę wracasz za kilka godzin. Dziecko bardzo szybko zorientuje się, że je oszukałeś i będzie się bało, że je opuściłeś.3.Staraj się nie spóźniać, aby nie zawieść zaufania dziecka. Jeżeli wiesz, że możesz być dużo później, zadzwoń do żłobka i o tym uprzedź.
 

 


4.Dziecko w pierwszych dniach czy tygodniach będzie płakało, ale gdy zrozumie , że mama czy tata zawsze po nie wracają, przestanie się bać. Na to jednak potrzeba czasu. Pamiętaj, że zadaniem Pań jest zabawienie Twojego malucha i wsparciem go w trudnych chwilach.

 


5.Pozwól dziecku zabrać ulubiona maskotkę czy zabawkę. Będzie to przyjaciel , do którego można się przytulić w oczekiwaniu na rodzica.


6. Ważne jest Twoje nastawienie do całej sytuacji. Jeśli jest ci ciężko, martwisz się, poszukaj wsparcia w najbliższych- płacz lub głośno mów o swoich obawach.
Przy dziecku jednak staraj się mówić o żłobku z uśmiechem, zachęcająco. Dziecko od pierwszych dni odczytuje nastrój rodziców i Twoje negatywne nastawienie i strach szybko mu się udzieli. Nie mów: „Przecież wiesz, że MUSISZ tu być", „Ja wiem, że ty NIE CHCESZ tu zostać, ale nie mamy innego wyjścia", „WYTRZYMAJ tu trochę, a w domu będziemy się w nagrodę super bawić." Takie wypowiedzi negatywnie nastawiają, żłobek jawi się tu jako kara dla dziecka, zła konieczność, coś strasznego.

 

 

 

7. Miej pozytywny stosunek do żłobka – UFNOŚĆ I ZAUFANIE RODZICÓW DO NOWEGO MIEJSCA POMOŻE DZIECKU POCZUĆ SIĘ W NIM BEZPIECZNIE.

 

 

Według psychologów, proces adaptacji w żłobku przechodzi każde dziecko i jest on przejściowy! Trwa zwykle od 2 tygodni do miesiąca. 
Nie taki diabeł straszny jak go malują. Wasze dziecko doskonale odnajdzie się w żłobku. Musicie tylko w to uwierzyć :)

 

mgr Anna Damaszke

Dyrektor żłobka „Niezapominajka”

 


Galeria